урок-гра "Подорож до хім міста"









                     

Мета: повторити, систематизувати й узагальнити знання учнів з хімії; розвивати вміння аналізувати, швидко знаходити правильну відповідь, застосовувати одержані знання в нестандартних ситуаціях; сприяти вихованню активної життєвої позиції в навчанні й жит­ті, допитливості, доброзичливості, взаємоповаги; фор­мувати вміння спілкуватися.
Форма роботи: інтелектуальна  гра.
Урок-гру можна проводити у 8-9 класах протягом двох уроків. Для цього клас поділяють на три групи (команди). Команди обирають капітанів — учнів (кон­сультантів), які мають ґрунтовні знання з предмета. Консультанти готують свої команди до гри, якщо тре­ба, звертаються по допомогу до вчителя. Під час гри капітан керує роботою команди.
Кожна команда обирає назву, готує емблему та складає хімічний кросворд    із 15 слів.
Гру оцінює журі (учні старших класів або вчителі).
До уроку я завчасно формулюю питання й малюю план Хімміста, оформлюю маршрутні картки для кож­ної команди. Кабінет завчасно готую до гри: на столах розміщую таблиці з назвами зупиночних пунктів, на дошці — три аркуші з назвами команд, на яких фіксує­мо результати конкурсів.
Усі команди одночасно беруть участь у конкурсах та виконують однакові завдання. Команда, яка першою виконає завдання, отримує додатковий бал.
ХІД ЗАХОДУ
1. КОНКУРС «ПРЕЗЕНТАЦІЯ»
У цьому конкурсі оцінюється емблема (3 бали) та розповідь про назву команди (3 бали).
2. КОНКУРС «РОЗМИНКА»
Ведучий ставить питання, команди відповіда­ють. Перемагає той, хто відповість на максималь­ну кількість питань за 1 хвилину. Кожна пра­вильна відповідь — 1 бал.
Питання для команди 1
1. Солі силікатної кислоти. (Силікати)
2. Метал, рідкий за звичайних умов. (Ртуть)
3. Кипіння води й конденсація водяної пари — це явище... (Фізичне)
4. Закон збереження маси було відкрито вчени­ми... (М. Ломоносовим та      А. Лавуазьє)
5.Залізо з домішками вуглецю — це... (Сталь або чавун)
6. Речовина,  яка прискорює  хімічну реакцію. (Каталізатор)
7. Атом, який віддає електрони в хімічній реак­ції. (Відновник)
8. Тип реакції між цинком та хлоридною кисло­тою. (Заміщення)
9. Те, з чого складаються фізичні тіла. (Речовина)
10. Спосіб розділення суміші олії та води. (Від­стоювання)
11. Число, яке ставлять перед хімічною формулою в рівнянні реакції. (Коефіцієнт)
12. Які основи не діють на індикатори? (Нерозчинні)
13. Назвіть летку кислоту. (НСl)
14. Яку сіль використовують для рентгенографії. (Барій сульфат)
15. Хімічно неподільна частинка. (Атом)
Питання для команди 2
1. Формула  хлоридної  кислоти. (НСl)
2. Будь-які зміни у світі називаються... (Явищами)
3. Хімічна формула марганцівки. (КМnO4)
4. Якого кольору залізо? (Сріблясто-білого)
5. Як   називається   реакція   взаємодії   кислоти й основи? (Нейтралізації)
6. Яка формула карбонатної кислоти? (Н2С03)
7. Сукупність атомів з однаковим зарядом ядра. (Хімічний елемент)
8. Солі сульфатної кислоти. (Сульфати)
9. Тип реакції між сульфур(ІV) оксидом і водою. (Сполучення)
10. Речовина, у розчині якої лакмус стає синього кольору. (Луг)
11. Атом, який приймає електрони в хімічній ре­акції. (Окисник)
12. Спосіб розділення суміші води та солі. (Випа­рювання)
13. Гідроксиди, які проявляють кислотні та основ­ні властивості. (Амфотерні)
14. Речовина, яка складається з атомів одного хі­мічного елемента. (Проста)
15. Яка хімічна формула «їдкого натру»? (NaOH)
Питання для команди З
1. Найлегша речовина. (Водень)
2. Хімічна формула  інею. (Н2O)
3. Якого газу найбільше у складі атмосфери Зем­лі? (Азоту)
4. Скільки частинок містить 1 моль речовини. (6,02∙1023)
5. Відносна молекулярна маса кисню дорівнює... (32)
6. Руйнування заліза у природних умовах нази­вають... (Корозією)
7. Солі сульфітної кислоти. (Сульфіти)
8. Як називають розчинні у воді основи? (Луги)
9. Тип реакції між кальцій оксидом і хлоридною кислотою. (Обміну)
10. Речовина, у розчині якої лакмус стає черво­ним. (Кислота)
11. Спосіб   розділення   суміші   води   та   крейди. (Фільтрування)
12. Речовина, яка складається з атомів металу та кислотного залишку. (Сіль)
13. Одиниця кількості речовини. (Моль)
14. Як називається горизонтальний ряд елементів у Періодичній системі? (Період)
15. Хто відкрив закон об'ємних відношень газів? (Ж. Л. Гей-Люссак)
3. КОНКУРС «РОЗРАХУНКОВЕ БЮРО»
Кожна команда розв'язує задачі. Кожна зада­ча — 3 бали.

Задачі для команди 1
1. Обчисліть молярну масу простої речови­ни, якщо відомо, що ця речовина кількістю 3,5 моль має масу 84 г.
2. Після розчинення 25 г солі у воді утворився розчин масою 200 г. Знайдіть масову частку утвореного розчину.
3. Обчисліть масу цинку, який повністю прореа­гує з 20 г сульфітної кислоти.

Задачі для команди 2
1. Обчисліть кількість речовини атомарного фос­фору, що міститься у фосфор(V) оксиді ма­сою 71 г.
2. У воді масою 200 г розчинили сіль масою 50 г. Обчисліть масову частку солі в утвореному розчині.
3. Обчисліть об'єм утвореного водню (за н. у.), якщо прореагувало 20 г магнію з надлишком хлоридної кислоти.
Задачі для команди З
1.                 Обчисліть масу речовини кальцій фосфату кількістю 0,1 моль.
2. Обчисліть масову частку солі в розчині, який утворився під час розчинення 30 г солі в 150 г води.
3. Обчисліть кількість речовини кальцію, яка не­обхідна для реакції з               20 г    фосфатної кислоти.
4. КОНКУРС «ЛАБОРАТОРІЯ ПЕРЕТВОРЕНЬ»
Учні проводять хімічні експерименти.
Для команди 1
Визначте речовини: хлоридна кислота, калій гідроксид, натрій карбонат, калій сульфат, калій фосфат.
Для команди 2
Визначте речовини: натрій гідроксид, суль­фатна кислота, калій карбонат, магній сульфат, натрій фосфат.
Для команди З
Визначте речовини: калій фосфат, барій гід­роксид, фосфатна кислота, цинк хлорид, магній сульфат, натрій карбонат.
Максимальна кількість балів за це завдан­ня — 9.
5. КОНКУРС «МУЗЕЙ»
Командам пропонують обрати картку з циф­рами від 1 до 6. Під кожною карткою приховано прізвище вченого-хіміка. Кожній команді потріб­но розповісти про вченого та його досягнення.
6. КОНКУРС «УНІВЕРСИТЕТ»
Треба визначити закодоване слово.
Для команди 1
1. Назвіть найпоширеніший елемент у живих ор­ганізмах:
М. Фосфор;              Л. Карбон;
С. Оксиген;             К.  Гідроген.
2. Який із наведених металів не реагує з карбо­натною кислотою?
К. Натрій;                О.  Кальцій;
А. Залізо;                 У. Мідь.
3. Як звали батька Менделєєва?
Г. Михайло;           М. Іван;
III. Микола;           В.  Дмитро.
4. Відносна молекулярна маса натрію:
І. 23;                       У. 22;
А. 16;                        О.  32.

5. Бінарна сполука елемента з Оксигеном:
Н. Кислота;             Ч.  Основа;
К. Сіль;                   Ш. Оксид.
Слово «Суміш».
Для команди 2
1. Валентність Алюмінію:
А. 3;                           І.  2;    
О. 1;                         У.  4.
2. Склав витискувальний ряд металів:
К. Менделєєв;         П. Ломоносов;
Н. Парацельс;          Т.  Бекетов.
3. Біле, як сніг, у пошані в усіх, подобаюсь вам, на шкоду зубам.
Про що йдеться?
С. Борошно;            К. Срібло;
О. Цукор;                 У.   Молоко.
4. Назвіть найпоширеніший елемент -неметал на Землі:
К. Сульфур;             Л. Силіцій;
М. Оксиген;             П. Хлор.
5. Реакцію між простою та складною речовинами називають реакцією:
К. Розкладу;           А.  Обміну;
С. Сполучення;      И. Заміщення.
Слово «Атоми».
Для команди З
1. Метал, який надає листкам рослин зеленого забарвлення:
О. Магній;               У. Купрум;
С. Натрій;                Т. Алюміній.
2. Хімія — наука про таке:
П. Тварини;             Р. Рослини;
К. Речовини;           У.  Гриби.
3. Учений, який запропонував атомно-молеку­лярне вчення:
Л. Менделєєв;         Н.  Бекетов;
М. Прістлі;               С. Ломоносов.
4. Реакція, у результаті якої з однієї складної ре­човини утворюється дві й більше простих або складних речовин:
 И. Обміну;               О. Сполучення;
 У. Розкладу;           А.  Заміщення.
5. Відносна молекулярна маса азоту:
Д. 28;                       Н.  32;
П. 14;                       К.  40.
Слово «Оксид».
Максимальна кількість балів — 5.
7. КОНКУРС «ВИДАВНИЦТВО»
Кожна команда ще до гри складає кросворд, а під час гри пропонує іншій команді відгадати його. Кросворд має містити 15 слів.
Максимальна кількість балів — 5.
8. КОНКУРС «МАГАЗИН» (КОНКУРС КАПІТАНІВ)
Кожен капітан обирає картки з назвами простих речовин (кисень, водень, хлор, азот, залізо, магній).
Завдання: описати будову речовини та її влас­тивості.
Кількість балів — 5.
9. КОНКУРС «МИТНИЦЯ»
Кожна команда має визначити речовини А, В, С, Д, Е.
2Ва + А = 2В
В + С = Ва(ОН)2
Ва(ОН)2 + 2Д = ВаС12 + 2С
В + 2Д = ВаС12 + С
ВаС12 + Е = ВаSO4 + 2Д
Відповідь: А — 02, В — ВаО, С — Н2O, Д — НС1, Е — H2SO4.
За кожну визначену речовину — 1 бал.
10. КОНКУРС «КНИЖКОВИЙ КЛУБ»
Кожна команда має скласти вірш, використо­вуючи такі слова: хімія, елемент, речовина, реак­ція, закон.
Максимальна кількість балів — 5.
11. КОНКУРС «СТАДІОН»
Кожна команда отримує аркуш із недописани­ми формулами, які треба дописати.
Для команди 1
Na..., Al2..., Na2...,  ...S04, ...(S03)3, Ca3..., Na3...,  ...(PO4)2.
Для команди 2
Н..., Ва..., К3..., Mg..., ...СІ, ...(N03)3,  ...Р04, ...CO3.
Для команди З
Са...,А1..., Zn3..., K..., ...(N03)2,
...(CO3)3, ...SO3, ...Br3.
Кожна правильна формула — 0,5 бала.
12.  КОНКУРС «БАНК»
Команди мають відгадати загадки. За кожен відгаданий елемент команда отримує 1 бал.
Загадки
1.     Він легкий у каструлях наших,
В яких ми варимо суп чи кашу,
У літаках сріблясто-білих,
Потужних, але легкокрилих,
Він сріблястий, наче іній, І зветься...  -
                                                               (Алюміній)
2.     Я в усіх живих клітинах,
Я — вугілля, олівець.
Маю ще один талант:
     Я блищу, бо діамант.                       (Карбон)

1.     Срібно-білий активний метал,
І повітря боїться він дуже.
     Є у ґрунті, у наших кістках
     І у водах підземних потужних.
     Є він в наших зубах білосніжних,
     А тому він метал дивовижний.
                                                       (Кальцій)
2.     Я найлегший від усіх,
Ти без мене — ані кроку.
А як з киснем я зійдусь,
То отримаєш вологу.
                                                      (Гідроген)
3.     Я активний неметал
І найбільш поширений.
І без мене на Землі
Неможливо жити, ні.
                                                     (Оксиген)
 13. конкурс «хімічне асорті»
Кожна  команда  має  відгадати  елемент.   За кожний відгаданий елемент — 1 бал.
Логогрифи
1. До назви якого хімічного елемента потрібно додати в кінці дві літери, щоб отримати назву корабля, який затонув, зіткнувшись із айсбер­гом? (Титан Титанік)
2. До назви якого хімічного елемента слід додати в кінці одну літеру, щоб отримати слово, яке означає необхідність повернення кому-небудь чого-небудь? (Бор борг)
3. Від назви якого хімічного елемента, відкинув­ши три останні літери, можна утворити крик деяких птахів? (Карбон «кар»)
4. Від назви якого хімічного елемента, викинув­ши останні три літери, можна утворити назву людини, яка вміє чаклувати? (Магній маг)
5. Від назви якого хімічного елемента, відки­нувши першу літеру, можна утворити назву спиртного напою? (Хром, бром ром)
6. Від назви якого хімічного елемента, відки­нувши перші три літери й додавши в кінці дві літери, можна утворити назву танцю? (Куп-рум — румба)
14. КОНКУРС «КВІТНИК»
Кожна команда отримує «ромашку». На кож­ній пелюстці — формула речовини.
Завдання для команди 1
Написати можливі рівняння взаємодії розчи­ну хлоридної кислоти з речовинами:
Fe, MgO, Ca(OH)2, Zn, Fe2О3, Cu, H2SО4,  CО2.
Завдання для команди 2
Написати можливі рівняння взаємодії розчи­ну натрій гідроксиду з речовинами:
СО2, НС1, ZnO, CuSО4, NаНСО3, СаО, КОН, Н2.
Завдання для команди З
Написати можливі рівняння взаємодії розве­деної сульфатної кислоти з речовинами:
НСl, SO2, Са, BaO,  NaOH, СаС12, ZnO, Cu, H2SO4
Кількість балів за конкурс — 5.
15. Конкурс «Устами дитини»
1.     Я маю дуже багато іграшок, виготовлених з неї.
2.     Вона буває різнокольоровою, її дуже легко зламати.
3.     Предмети, виготовлені з неї, легкі.
4.     Якщо її підпалити, то з’явиться багато чорного диму, який має неприємний запах.
5.     ЇЇ не можна викидати, тому що вона сама по собі не розкладається.
(Пластмаса)
1.     Його винайшли китайці.
2.     У нас його виготовляють з деревини.
3.     Він легко горить.
4.     З нього виходить дуже багато сміття.
5.     На ньому зазвичай малюють або пишуть.
(Папір)
1.     Його виробляють з піску.
2.     Найчастіше воно прозоре.
3.     Коли падає, розбивається.
     4.     Якщо його нагріти, воно тягнеться.
5.     Якщо його кинути в лісі, воно може викликати пожежу.
       (Скло)
1.     їх майже не видно.
2.     їх найбільше, де працюють фабрики й заводи.
3.     Від них у людини буває астма, бронхіт.
4.     їх можуть збирати на своє листя зелені рослини.
5.     У місцях, де їх дуже багато, не росте лишайник.
(Газові відходи)
1.     Виникає, коли щось стає старим або ламається.
2.     Його можна побачити і в місті, і в селі, і навіть біля шляхів.
3.     Це можна здати та отримати гроші.
4.     З нього можна зробити щось нове.
5.     Інколи буває кольоровим, за нього теж можна отримати гроші.        (Металолом)
1.     Завжди чорного кольору.
2.     Її багато в містах, особливо де є заводи та фабрики.
3.     Це дуже шкідливо.
4.     У людини спричиняє хвороби, а одяг стає брудним.
5.     її багато після спалювання чогось.
       (Сажа)
1.     Це те, без чого ми вже не зможемо прожити.
2.     Цим ми користуємося кожного дня.
3.     Коли це потрапляє у воду, утворюється багато піни.
4.     Вбиває рибу у воді, а рослини — на землі.
5.     За допомогою цього все стає чистіше.
       (Синтетичні мийні засоби)   
1.     Найчастіше забруднює воду.                                                      
2.     На поверхні води утворює темну пляму.
3.     У річці його стає багато, коли в ній миють машини.
4.     Воно заважає дихати рибам.
5.     Його треба видалити з поверхні води.
(Машинне мастило)
16.  «Веселі метаграми»  
(Правильна відповідь 2 бали команді.)
а)  Коли «Т», він — елемент, та врахуй такий момент: Виправи лиш «Т» на «Р» —Деспот править відтепер. (Титан і тиран)
б)  Два елементи хімічні б'ють з метаграми, як дзвін: з «X» — елемент металічний, З «Б» — неметал уже він. (Хром і бром)
в)  Коли з «Н» — я радіоактивний елемент, який у світі знають. Коли з «Л» — я гори, що й донині Азію та Європу розділяють. (Уран і Урал)
г)  У мікросвіті в згоді й мирі уже давно живуть два брати. Із вісімками в «А» — квартира, у «О» — квартира сорок п'ять. (Родій і Радій)
д)  Там, де «З», — мене цінують, Я — коштовний елемент. «З» на «Д» перейменують —Я — теслярський інструмент.  (Золото й долото)
 є) Я благородний, не люблю бурхливих сцен,
Бо я інертний газ, я навіть сонний.
Та забери від мене букву «Н» —
Відразу стану кораблем Ясона. (Аргон і «Арго»)
ж) В таблиці я — відомий елемент.
Та літеру зміни з одного боку —
Переконаєшься в один момент,
Що я не елемент вже, а протока. (Фосфор і Босфор)
17.  «Задачі-жарти»
(Правильна відповідь 3 бали команді.)
Завдання
Помінявши літери місцями або додавши не більше чотирьох лі­тер у слові, перетворіть пропоновані визначення на назву хімічної речовини.
1.    ...герої давньогрецької міфології, що вирушили на чолі з Ясоном до Колхіди за золотим руном — інертний газ (аргонавти аргон).
2.     ...назва корисної копалини — хімічний елемент, що входить до складу кісток та зубної емалі (торф фтор).
3.     ...назва родини ящірок довжиною до 65 см, які живуть у тропі­ках Східної півкулі, — хімічний елемент, що входить до скла­ду латуні
(сцинки цинк).
4.     ...земноводний ссавець ряду Гризуни — назва хімічного еле­мента, а також назва соснового лісу, що росте на піщаних та кам'янистих ґрунтах (бобер бор).
5.     ...косметична мазь — назва хімічної речовини, що застосову­ється в електроніці (крем кремній).
6.     ...надмірно зволожена ділянка землі з рослинами — благород­ний метал (болото золото).
7.     ...назва великого ссавця з ряду Хижі — назва металу, що необ­хідний для рослин у процесі фотосинтезу (ведмідь мідь).
Так називають хімічну речовину та ...
8.     ...місто в Дніпропетровській області. (Марганець).
9.     ...жовту речовину, що утворюється у вушному каналі. (Сірка).
10.   ...планету, бога неба в грецькій міфології. (Уран).
11.   ...гіганта в давньогрецькій міфології. (Титан).
12.   ...різновид жовтої фарби, сорт м'якої тонкої шкіри. (Хром).
Дайте відповіді на запитання:
13.  Метал з дуже непосидючим характером. (Ртуть) '
14.   «Окрошка» з точки зору складу. (Суміш)
15.  Метал — «вертун». (Ртуть)
16.  Метал, що викликає лихоманку. (Золото)
17.  Метал — «вимірювач» тиску. (Ртуть)
18.   «Вінегрет» з металів. (Сплав)
19.  Який метал пов'язаний з десятирічним ювілеєм одруження? (Олово)
20.  Який метал пов'язаний із двадцятип'ятирічним ювілеєм одру­ження? (Срібло)
21.  Метал, що подарував людині багато світла. (Вольфрам)
22.  Який метал пов'язаний із п'ятдесятирічним ювілеєм одружен­ня? (Золото)
18.  «Цікаві запитання»
(Правильна відповідь 4 бали команді.)
1.    Чи звариться посолений гороховий суп? (Ні, кухонна сіль не сприяє проникненню води крізь оболонки горошин, а, навпаки, витягає воду з них).
2.     Що спільного між вибухом, горінням і диханням? (Усі три явища      процеси окиснення)
3.     Який метал  має бактерицидні властивості? (Срібло)
4.     Чому «благородні» метали стали відомі людині раніше, ніж інші елементи? («Благородні» метали трапляються в самородному стані, тому про них дізналися раніше.)
5.     Який хімічний елемент було спочатку відкрито на Сонці, а по­тім   - на    Землі? (Гелій)
6.     Який елемент носить ім'я давньогрецького казкового героя? (Тантал)
7.     Назва якого хімічного елемента походить від найменування однієї  із частин світу?  (Європій)
8.     Як і за яких умов можна спалити сірником сталеву голку чи перо?
 атмосфері кисню)
9.     Які хімічні елементи найбільш поширені в космосі? (Гідроген та Гелій)
10.  В якій сукні можна засмагати?   (В ацетатній, бо ацетатний шовк пропускає ультрафіолетові промені)
11.  Країна, в якій відкрито найбільше хімічних елементів — 28. (Швеція)
12.  Назвіть спосіб розділення піску й тирси. (Відстоювання)
13.   Назву цього елемента утворено від латинської назви міста Па­рижа. Незважаючи на всі кризи, усі стрибки цін на золото, він завжди залишався дорожчим за золото, хоча потрібен він, в основному, для вивчення властивостей його самого. Практич­ного застосування не має. (Лютецій)
14.  Назвіть найпоширеніший елемент на Землі. (Оксиген)
15.  Наука про речовини та їх перетворення. (Хімія)
16.  Спосіб виділення солі з води. (Випарювання)
17.  Найдрібніша, хімічно неподільна частинка речовини. (Атом)
18.  Будь-які зміни, що відбуваються у світі. (Явища)
19.  Який метал використовують у виробництві дзеркал? (Срібло)
20.  Посуд з цього металу зараз широко використовується, але ще у XIX ст. він був дуже рідкісним. (Алюміній)
21.  Так називають хімічну речовину та планету, бога неба в грець­кій міфології. (Уран)
22.  Яка сполука є в нас під ногами й у вигляді якого дорогоцінно го каміння вона трапляється в природі? (Кварцевий пісок.   Він поширений у природі у вигляді прозорого гірського кришталю, матового опалу, яшми.)
23.  Назвіть найпоширеніший елемент в атмосфері  (Нітроген)
24.  Який метал називається білим золотом? (Платина)
25.  З якого металу зроблено найбільш «стійку» іграшку? (Олово)
26.  Благородний метал, від назви якого походить назва країни Ар­гентина. (Аргентум)
2 7. Одна з найбільш титулованих корисних копалин,« королева енерге­тики», «королева копалин». Раніше її називали «зеленою олією», а за часів Бориса Годунова — «густою водою, що горить». (Нафта)
28.  Прізвище російського вченого, який увів у практику термін «атмосфера» (Ломоносов)
29.  Газ, який називається «газом життя»» (Кисень)
30.  Процес хімічного перетворення СО2 на О2, який здійснюється рослинами. (Фотосинтез)
31.  Як очистити яйце, не розбиваючи шкарлупи? (Опустити його в розчин кислоти)
32.  У книзі шведської письменниці С. Лагерльоф «Чудесна по­дорож Нільса  з дикими гусаками» розповідається про троля, який вирішив: «Побудую будинок ближче до сонця — нехай воно мене гріє». Чому змерз троль? (Температура повітря з висотою зменшується)
33.  Стародавня легенда оповідає про те, що цариця Клеопатра якось виграла парі, з'ївши дорогоцінний «сніданок». Вона про­ковтнула свої прикраси з перлів. У якому розчині Клеопатра розчинила свої прикраси й чому перли розчинилися в ньому? (Перли складаються переважно з вапняку, тому легко розчи­няються в кислотах. Клеопатра налила у свій келих розчин оцту й розчинила в ньому прикраси)
34.  Назва якого елемента в перекладі з іспанської означає «той, що несе світло»? (Фосфор)
35.  Назва якого коштовного елемента походить від грецького сло­ва «веселка»? (Іридій його сполуки мають різне забарвлен­ня)
36.  Якого хімічного елемента багато в морській капусті — ламіна­рії. (Йоду)                                                            
37.  Назва якої акваріумної рибки збігається з назвою хімічного елемента? (Неон)
38.  Експедиція полярного дослідника Роберта Скотта в січні 1912 року вперше досягла Південного полюсу, але додому вони не повернулися. Причиною загибелі експедиції було олово. Чому? (Звичайне біле олово за низьких температур перетворюється на сіре олово дуже крихку речовину. Припій, що містив багато олова, потріскався на морозі, і баки, в яких містилося пальне, стали протікати. Пальне витекло й зіпсувало запаси їжі, що й згубило членів експедиції.)
39.   Під час одного з походів Олександра Македонського офіцери його армії хворіли на шлунково-кишкові захворювання наба­гато рідше, ніж солдати. Їжа й питво в них були однакові, а от металевий  посуд — різний. З якого чудодійного металу було виготовлено офіцерський посуд?
(Зі срібла, що має бактери­цидні властивості)
40.   Герой одного з пригодницьких фільмів Індіана Джонс намагав­ся зникнути на дирижаблі, наповненому гелієм. У критичний момент пін попереджає своїх переслідувачів, що вистрілить у дирижабль, і тоді всі вибухнуть. Ті з переляку зупиняються, а герой благополучно відлітає на пленері. Чи добре вчили хі­мію переслідувачі Індіана Джонса? У якому випадку його по­гроза булл б реальною.
(Гелій інертний елемент, досі не вступив у жодну з реак­цій. Горіння - реакція сполучення з киснем повітря, гелій у цю реакцію не вступає. Якби дирижабль був наповнений воднем, загроза була б реальною)

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
Нагородження переможців . Завершальне слово вчителя.
 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

БІНАРНІ УРОКИ – ШЛЯХ РЕАЛІЗАЦІЇ ІНТЕГРОВАНОГО НАВЧАННЯ Методичні рекомендації

хімічні загадки, конкурси